Odpowiedzi na pytania w rozmowie kwalifikacyjnej
Proszę opowiedzieć o sobie
Zastanów się z wyprzedzeniem, która odpowiedź jest istotna dla rekrutera i skup się na poinformowaniu go o rzeczach, które są istotne w połączeniu z tym stanowiskiem.
Dlaczego ubiegał/-a się pan/pani o to stanowisko?
Odpowiedz, co dokładnie wzbudziło Twoje zainteresowanie? Czy zadania pracy brzmią ekscytująco, czy widzisz możliwości rozwoju i możliwość nauczenia się czegoś nowego, czy jesteś zainteresowany/-a
tą firmą, czy słyszałeś/słyszałaś, że jest to dobre miejsce pracy itp.?
Dlaczego mielibyśmy pana/panią zatrudnić?
Kandydat musi być w stanie uzasadnić, dlaczego jest właściwą osobą na to stanowisko. Mogą to być cechy osobiste, umiejętności lub doświadczenie – ważne jest, aby wyraźnie komunikować zalety dla firmy, wybierając Cię na to stanowisko. Ponadto możesz wspomnieć, jak ta praca zmotywowała by Ciebie i jak byś ją z tego powodu bardzo dobrze wykonywał/-a.
Skoncentruj się na wyeksponowaniu cech związanych z określoną pozycją, o którą sie ubiegasz. Również możesz podkreślić swoje pozytywne cechy w ogóle. Na przykład udostępnij opinie otrzymane od poprzednich współpracowników. Dobrym sposobem jest podanie konkretnych przykładów, które pokazują, w jaki sposób wyrażono te Twoje mocne strony.
Gdzie musi pan/pani się jeszcze dalej rozwijać?
Tutaj ważne jest, abyś był/- a uczciwy/-a i pokorny/-a w obliczu swoich słabości – nikt nie jest bez skazy. Opowiedz o tym, jak pracujesz nad poprawą i swoim rozwojem. Powiedz jakie są Twoje osobiste cele rozwojowe.
Dlaczego wybrał/-a pan/pani ten kierunek studiów?
Wyjaśnij tło swojej decyzji o studiach. Czy było takie szczególne zainteresowanie w tamtym czasie, czy Twoje zainteresowanie zmieniło się w czasie? Czy są jakieś wybory, w których może byś dzisiaj zdecydował/-a inaczej? Wyjaśnij, co uważasz za wyzwanie w Twojej edukacji.
Jakie jest pana/pani największe osiągnięcie do tej pory?
Należy pamiętać, że wielkie osiągnięcie może być związane z życiem zawodowym, ale także ze studiami lub życiem prywatnym. Ważne jest, aby wyjaśnić, dlaczego chcesz podkreślić własnie to osiągnięcie.
Które z pana/pani wcześniejszych doświadczeń, pana/pani zdaniem, jest najważniejsze dla tej pracy?
Podziel się swoimi doświadczeniami, wyjaśnij, w jaki sposób mogą być przydatne w tej pracy. Spróbuj zidentyfikować potencjalne potrzeby w firmie i na tym konkretnym stanowisku i wyjaśnij, w jaki sposób możesz zaspokoić te potrzeby.
Jak dobre są pana/pani umiejętności pracy zespołowej?
Podaj kilka przykładów dobrej pracy zespołowej – powiedz, co było dobre i nie zapomnij być tak konkretnym/ konkretną, jak to tylko możliwe. Ponadto, powiedz, jaką rolę miałeś/miałaś, jaką rolę zwykle odgrywasz w grupie i jak to posunie ją do przodu.
Jak radzi sobie pan/pani ze stresem?
Aby rekruter zorientował się, że to co mówisz jest prawda, ważne jest, aby stać się konkretnym. Opowiedz mu o sytuacji, której doświadczyłeś/doświadczyłaś i która była stresująca. Co się stało i jak sobie z tym poradziłeś/poradziłaś? Staraj się wyrażać jasno, kiedy opisujesz, jak się czujesz, kiedy jesteś zestresowany/-a i jak czujesz stres.
Czy lubi pan/pani brać na siebie odpowiedzialność?
Opowiedz im o sytuacji, w której wziąłeś/wzięłaś odpowiedzialność – może to być odpowiedzialność za siebie, ale także odpowiedzialność za innych, na przykład w projektach w szkole lub w poprzednich miejscach pracy. Powiedz im, jaki jest Twój stosunek do odpowiedzialności – czy wysoka odpowiedzialność Cię pobudza, czy chcesz dużo bezpośredniej odpowiedzialności, czy też raczej chcesz rozwijać się z zadaniem i odpowiedzialnością?
Proszę nam opowiedzieć o jakimś popełnionym błędzie.
Opowiedz im o tym wydarzeniu - co się stało? Ważne jest, aby podkreślić wnioski, które z niego wyciągnąłeś/wyciągnęłaś i jak ukształtowały Cię jako osobę.
Proszę nam opowiedzieć o konflikcie, w który się pan/pani zaangażował/-a.
Powiedz im, jak doszło do konfliktu. Jakie były skutki konfliktu? Czy było jakieś rozwiązanie, jeśli tak, to jakie? W tym miejscu ważne jest, aby podkreślić rolę, jaką odegrałeś/odegrałaś w rozwiązaniu konfliktu, a także zastanowić się, czy nauczyłeś/nauczyłaś się czegoś z tego, co się stało.