Aplikacja

List motywacyjny

 

W kolejności dokumentów aplikacyjnych list motywacyjny jest usytuowany bezpośrednio po stronie tytułowej. Zawiera informacje o tym, w jaki sposób dowiedziałeś się o pracy, o powodach ubiegania się o konkretną pracę, dlaczego ubiegasz się o nią w danej firmie i co Ciebie do tej pozycji kwakifikuje. W porównaniu do CV, list motywacyjny oferuje większą swobodę reklamowania się dla Twojej osoby i aktywnego wskazania Twoich mocnych stron i motywacji.

 

 

 

 

 

List motywacyjny w szczegółach - struktura i treść

Poniżej znajdziesz informacje i wskazówki na temat struktury listu motywacyjnego, a także odnośnie treści i szczegółow, które należy wziąć pod uwagę.

 

 

Wprowadzenie i naglówek

 

1. Nadawca

Ważne jest, aby podać tutaj swoje imię i nazwisko oraz pełny adres, w tym numer telefonu i adres e-mail.

 

2. Odbiorca

Ogłoszenie o pracę zawiera adres i osobę kontaktu. Przepisz adres odbiorcy poprawnie! WSKAZÓWKA: Jeśli osobą kontaktową podana w ogloszeniu jest mężczyzna, to w Niemczech nie pisze się Herr Stefan Huber, ale Herrn Stefan Huber (w bierniku).

 

3. Miejsce i data

Data jest wyrównana do prawego marginesu, między adresem odbiorcy a linijka „dotyczy“. Miejsce można tez napisać, ale nie koniecznie: Monachium, 05.03.2020 lub Monachium, 05.03.20 lub tylko datę 05.03.2020.

 

4. Podmiot „Dotyczy“ oraz osoba kontaktu

Pomiń słowo "dotyczy", a zamiast tego napisz kursywa lub tłustymi literami, o co w tym liście chodzi. Informacje te można znaleźć w ogłoszeniu o pracę, np.:

Podanie o posadę pielęgniarki

 

W większości przypadków można również znaleźć odpowiednią osobę kontaktu  w ofercie pracy. Adres jest następujący:

Szanowny Panie .[NAZWISKO], lub Szanowna Pani .[NAZWISKO], tu przecinek, a następnie pusta linijka, po czym piszesz z małej litery dalej.

 

 

Część główna

 

Napisz w pierwszym zdaniu, że AlphaOmega zwrocila Twoją uwagę na tą firmę /organizację.

 

Dlaczego to stanowisko?

Tutaj powinieneś wyjaśnić, dlaczego jesteś zainteresowany tym stanowiskiem (np. skupić się na treści, możliwości dalszego szkolenia, możliwości na rynku pracy).

 

Dlaczego ta firma?

Tutaj możesz opisać, dlaczego firma Ci odpowiada. Czy znalazłeś coś ciekawego podczas przegladania ogłoszenia o pracę, prezentacji firmy lub na stronie głównej firmy? Tutaj należy to podać, np.:

 

Jestem szczególnie zainteresowany kontaktami z ludźmi, uważam, że innowacyjna koncepcja szkoły jest niezwykle ekscytująca i wybrałem Was jako pożądanego pracodawcę.

 

W 2019 roku zostaliście ogłoszeni biurem inżynieryjnym odnoszącym największe sukcesy w ............. Chcę uczyć się z Waszego doświadczenia i myślę, że zaoferowanie Wam moich umiejętności jest dla mnie własciwą decyzją.

 

 

Zakończenie listu motywacyjnego

 

Prośba o zaproszenie i pożegnanie

W ostatnim akapicie prosisz o zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, na przykład:

Czy wzbudziłem Wasze zainteresowanie? Czekam więc na zaproszenie do osobistej rozmowy.

 

Na koniec pożegnaj się zwrotem "Z pozdrowieniami" (po tym nie ma w j.niemieckim przecinka!) i podpisz niebieskim lub czarnym długopisem. W przypadku podania o pracę drogą elektoniczną wystarczy dołączyć podpis maszynowy lub zeskanowany.